четвер, 16 лютого 2012 р.

ЩО РОБИТИ З МЕРЗЛОЮ КАПУСТОЮ? -КВАСИТИ!

На вулиці були страшні морози, і ви раптом виявили, що запас капусти на зиму, вкутаний на балконі (схований в коморі, погребі, сарайчику – потрібне підкреслити) несподівано замерз? «Кочаны закоченели», як сказали б наші сусіди? Не біда. По-перше, капуста досить стійка до морозу – після відтавання зберігає смак та усі корисності.  Але, є й по-друге: вона швидко псуватиметься та гнитиме, коли мороз відпустить. Тому наша порада – квасьте негайно! Щойно пересвідчились – смакота, красота і для здоровя користь! Процес чудово здійснюється вдвох...
Отже, замерзлу капусту спочатку вносимо у тепло. Залишаємо на кілька годин, краще – на ніч. Трішки відтане – чистимо від пошкоджених, темних, підгнилих листків.  Якщо після цього розрізали перший качан – а всередині ще мерзлота (листки напівпрозорі), нехай почищена капусточка полежить в теплі ще годин 8-12.
А тепер – квасити. Отут  і потрібен помічник: група з двох осіб, що зібралась квасити, ділить обов’язки. Один – "трун", другий – "мнун" (чи трець і мнець?, як скажуть філологи?:). Терти краще на шатківничку. Якщо немає її або досвіду – можна просто дрібно кришити ножом.
Отже, один тре-шаткує, а інший(а)  потроху набирає порції капусти у миску, додає трішки солі і ретельно мне руками. Ролі можна й поміняти:). Миску для зручності взяти розміром з середній тазик, за один прийом уминати 2-3 пошатковані головки капусти, на цю кількість овочу – 2 чайні ложки кам’яної солі. Солі краще недодати, ніж передати. Досолити і потім можна вже готовий продукт. Пересолена капуста – це дуужже несмачно.
Добре ум’яту руками порцію капусти пересипаєм у посудину, в якій збираємося її квасити (з бочками в наш час туго, підійде будь-яка глибока й велика кастрюля, краще – емальована, але ми квасили і в алюмінієвій). Там, в посудині, капусту ретельно втрамбовуємо кулаками. Тоді – мнемо наступну порцію… Процес продовжувати або до наповнення ємності, або до закінчення капусти..
Ємність   бажано наповнити, десь на 5-7 см не дійшовши до верха – бо розсіл може переливатись через край. Зверху притиснути тягарем (гнітом). 

Найпростіший гніт: велика кришка від каструлі трохи меншого діаметру, ніж та, в якій квасимо, або кругла таця, піднос, плоске блюдо тощо, наверх на яку ставимо чисту 3-літрову банку, наповнену водою.
Ємність ставимо… та будь-де, аби місце було. В теплі продукт буде готовий за 3 дні, в прохолоді – за 4-5 днів.
салат з квашеної капусти з морквою

Проходить визначений термін…3-4-5 днів (можна пробувати продукт на предмет готовності). Знімаємо гніт, і капусточку розворушуємо, перекладаємо по частинах в миски, тазики, каструльки та залишаємо на 5-6 годин для того, щоб вийшла гіркота. Ось тепер – можна додати моркви, тертої на грубу тертушку. Але можна зупинитись і на білосніжному хрумкому варіанті. І – в банки! Накладаємо, знову ж таки вминаючи та товчучи.
Тримаємо в прохолодному місці. Смакує свіжою, смакує смаженою (тушкованою) з сальцем і маслом, (на фото), а якщо ще картопельки відварити!

вчасно покришена перемерзла капуста нітрохи не гірша за свіжу
І продукт не пропав, і раптом – такі вітаміниська в лютому! Цікаво, що лютнева квашена капуста вийшла набагато смачніша, соковитіша та солодша, як осіння! Напевно, вплив морозу і талої води - така собі "структурована" капуста:).

Немає коментарів:

Опублікувати коментар