вівторок, 27 листопада 2012 р.

Коли найкраще обрізати виноград?Те, що виноград обрізати необхідно, не викликає сумніву ні у кого. Але відносно правильного терміну такої процедури бувають дискусії. 

Принаймні, у нас вдома оце були виникли – жіноча половина вимагала негайної осінньої обрізки, зважаючи на теплу листопадову погоду, а чоловіча (себто я) цьому інтенсивно опиралась. Відповідно велись пошуки наукового обґрунтування відмови:). 

Відразу обмовлюсь, що професійного досвіду виноградарства у нас, звісно, нема. Вирощуємо виноград років 20, два сорти – один невибагливий і стійкий (думаємо, що «Кадарка», але не факт), інший – примхливий, вразливий і досить теплолюбний («Лідія»). Постійно обрізку проводили навесні, іноді одночасно для обох. В таких випадках бувало, що більш теплолюбна «Лідія» собі спокійно мовчала, а «Кадарка» вже сильно «плакала» - сокорух вже був почався. Тож з власного досвіду знаємо, що більш холодостійкі сорти весною варто обрізати раніше за теплолюбні.

Але, повторюсь, свого досвіду відчутно замало, то шукав авторитетну думку. Для цього скачав з twirpx кілька спеціалізованих книг, в т.ч. підручник «Виноградарство» (Дудник М.О., Коваль М.М., Козар І.М. та ін., 1999; - малюнок до статті - звідти), «Виноград: обрезка и уход» (Карев В.Б., Саратов, 2000), «Устойчивые сорта винограда» (Трошин Л.П., Свириденко Н.А., Симферополь, 1988). Читання цих книжок внесло ясну визначеність. 
Отже,
-  термін обрізки індивідуальний для кожного сорту, місця і погодних умов;
-  неукривні сорти варто обрізати РАЗ, ранньою весною, до початку сокоруху;
- укривні сорти обрізають ДВІЧІ – восени після опадання листя, перед укриванням, і вдруге - весною, при розкриванні.
Завжди термін обрізки приурочується до стану спокою рослини. В деяких випадках можна провести обрізання кущів навіть наприкінці лютого (якщо сорт стійкий і значних морозів вже не буде).
Також, в будь-якому разі, однієї осінньої обрізки недостатньо – адже після зимівлі все одно ще виявиться чимало змерзлих, всохлих чи механічно пошкоджених пагонів.
Тож для себе я однозначно визначився – оскільки сорти неукривні (принаймні в наших умовах за 20 років без укриття не пропали), то (як і раніше) обрізатиму лише весною, десь на початку і в середині березня. Сподіваюсь, плоди і вино будуть такими ж смачними.
Дивіться також статтю про літнє обрізання винограду та інші процедури із зеленими пагонами: http://www.kilka-porad.com/2013/07/crop-of-grapes-in-vegetation.html 
Немає коментарів:

Опублікувати коментар