субота, 9 лютого 2013 р.

Догляд за кімнатними рослинами. З досвіду боротьби з щитівкою


Майже кожному, хто займається вирощуванням кімнатних вазонів, знайома ця проблема: як побороти щитівку (рос. "щитовка")? Підступний шкідник «окуповує» рослину, нерідко приносимо його з магазину разом з новенькою квіткою (а хто ж знав??), а часто і на сусідні вазони щитівка встигає перекинутися, і ніяке обприскування найсильнішими хімічними засобами не допомагає, бо специфічною є форма ураження рослини цим шкідником.


Ми малу проблему з щитівкою найбільше на амарилісі. Через певний час виявили, що хвороба перекинулась і на сусідні вазони (шефлера, фікус).

Як виглядає щитівка? На жаль, під час ураження ми цього не сфотографували (а зараз і не хочемо, щоб така можливість знову з'явилась:). Втім, пошук за таким запитом (щитівка, щитовка) дає змогу побачити чимало відповідних малюнків та фото.

Якщо листки рослини вкриті краплями липкої прозорої рідини, або весь листок липкий, неначе в цукровому сиропі вимазаний – це перша ознака ураження шкідником вашого улюбленця. А тепер придивіться до нижньої сторони листя: чи є там овальні бляшки, коричневого кольору, часто темніші в центрі? Оце і є власне колонії щитівки. Якщо хвороба «запущена», то бляшки будуть і на верхній стороні листя, стовбурі, пагонах. Бляшка – це дійсно маленький захисний панцир, колір його темніший в старіших особин.

Спробуй обприскай її: по-перше, це незручно робити «знизу» на листі, а, по-друге, якщо ви і проведете таку ювелірну операцію – отой коричневий щиток надійно захищає вашого (і квіткового) ворога.

Пропонуємо перевірений особисто спосіб боротьби з щитівкою. Він включає 2 етапи:

 • 1 етап (механічний). Готуємо будь-який слабкий знезаражувальний розчин, наприклад: 1 стакан перевареної води + 3 столові ложки горілки, або 1 стакан води + 1 чайна ложка соди, трішки марганцівки або навіть просто стакан міцної чайної заварки. Доводилось мені і поєднувати всі ці вбивчі складники (горілка+чай+сода+вода). Далі озброюємося ватою – і,вмочуючи тампони вати в розчин, витираємо листя вазончика, змиваєм щитівку.
 • 2 етап (хімічний). Без «хімії» - все-таки ніяк, після механічного очищення за деякий час щитівка обов’язково повернеться (личинки лишаються в грунті). При цьому ефективним є не обприскування, а власне полив. Отже, купуємо пакетик інсектициду «АКТАРА» (знайомі кажуть, що можна і аналоги використовувати, але я конкретно «Актарою» поборола цього рудого ворога). Готуємо розчин у 2 – 2,5 л. пластиковій пляшці (можливо, дозування може бути іншим - уважно прочитати інструкцію!). Концентрація при цьому виходить досить «вбивча», та це – «заготовка». Під час кожного поливання нашого ураженого вазона додаємо до води цього розчину. Співвідношення: на 1 літр поливної води – 100-150 мл (півсклянки) розчину. Поливала 1-2 рази на тиждень.
Неприємний запах препарату – це, звичайно, мінус. Але він зникає за 30 хв після поливу. Тривалість поливів з «хімією» 1-2 місяці. А в подальшому можна інколи, профілактично, вносити трішки розчину при поливі вазона – для гарантії повного виведення шкідника.
Якщо вазони розміщені у вас густенько один поблизу одного – поливайте трішки і сусідів враженої щитівкою рослини: можливо, шкідник вже встиг і туди перебратись, просто ще не проявив себе?

Щодо можливого впливу "хімії" - перечитали деякі зарубіжні дані щодо діючої речовини пестициду "Актара" - тіаметоксаму (приємно також, що на сайті компанії виробника - "Сингента" був докладний "Листок даних щодо безпеки матеріалу"). 
Виявилось, що токсичність препарату для людей середня (звісно, уникати потраплянь всередину, на шкіру, слизові), а дуже висока - для комах (на те ж він і інсектицид) і для водних організмів. У воді розкладається за 12-30 днів, у грунті - за 50 днів половина (що, фактично, не дозволяє щитівці відновитись). Людині то зашкодити не повинно, але, напр., при вирощуванні чогось харчового (лимон, грейпфрут) треба витримати хоча б з півроку карантину.

УСПІХУ У БОРОТЬБІ!


6 коментарів:

 1. Привіт! В мене з'явилася щитівка на монстері, скажіть будь ласка скільки грам актари Ви розводили в пляшці??

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. кілька-порад25 грудня 2015 р. о 17:26

   Точно зараз не скажу, ну це був невеличкий пакетик, можливо 1,5 грами. Власне, робили по інструкції, але з трошечки більшою концентрацією, ніж там було вказано...

   Видалити
 2. А скільки разів протирати вазон розчином з соди горілки та чаю?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. кілька-порад30 квітня 2017 р. о 12:23

   Доброго дня. Протирати листя рослин потрібно періодично, поки щитівка не зникне повністю. В кожному окремому випадку - це індивідуально. Якщо колоній щитівки було небагато - може вистачити і одного протирання. Якщо ж листя "обліплене" щитівкою - доведеться протирати рослину 1 раз на тиждень протягом місяця-двох.

   Видалити