четвер, 14 березня 2013 р.

Чому миготить виключена лампа?компактна лімінесцентна лампа може мигати, якщо вимикач розриває нуль, а не фазу
Років 5 тому, після ремонту, в кількох приміщеннях своєї оселі ми поставили КЛЛ - компактні люмінесцентні лампи (вони ж «економки», вони ж «флуоресцентні», вони ж «енергозберігаючі»). Вони зараз шалено популярні та досить впевнено витісняють колись звичні лампи розжарювання. Попри беззаперечні переваги (основна з яких – реально менше енергоспоживання), є у них і недоліки. Про це ми ще поговоримо окремо, а зараз – про одну з можливих проблем.

Виявилось, що із 4-х поставлених нами енергозберігаючих ламп (у частині приміщень таки лишаємо звичні «жарівки») дві «блимають», миготять у ВИМКНЕНОМУ стані. При денному освітленні цього фактично непомітно, а ось ввечері чи вночі це миготіння ламп таки заставляє звернути на себе увагу.
Спроба перестановки ламп показала, що «миготливі» лампи «заспокоюються» в інших кімнатах, а, в свою чергу, нормальні лампи «збуджуються» на місці попередніх блимаючих. Отже, проблема не стільки в конкретних лампах, як у електричній підводці до світильника в конкретній кімнаті. 

Пішли за порадою в Інет – на той час (років зо 5 тому) він переважно мовчав з цього приводу. Правда, запам’яталась стаття одного російського аматора, де він за миготінням виключеної люмінесцентної лампи у саморобному пристрої визначав близькість землетрусів:).

Але колега з великим «електричним» досвідом нам детально прояснив ситуацію.
Отже, виключена лампа може миготіти в таких випадках:
- коли вимикач у положенні «викмкнено» розриває (розмикає) не фазу, а «нульовий» дріт. Це – проблема монтажу внутрішньої проводки, коли дроти в окремих кімнатах «поміняні місцями» (особливо часто це зустрічається у старих радянських квартирах);
- коли вимикач має лампу-підсвітку (неонову, світлодіодну тощо)

Варіанти рішення проблеми:

1) якщо проблема з місцями переривання фази/нуля – поміняти їх місцями у розподільчій коробці. Кажуть також, що є такі вимикачі, що розмикають одночасно і фазу, і нульовий провід, - треба при купівлі запитати.

2) якщо вимикач із підсвіткою – замінити його на звичайний (або вийняти з нього світлодіод)

3) спробувати поміняти конфігурацію ламп у світильнику. Наприклад, поставити паралельно до енергозберігаючої звичайну лампу розжарювання. Також, якщо вкрутити замість однієї лампи КЛЛ зо три лампочки відповідно меншої потужності – може виявитись, що на трьох не вистачатиме накопиченого електростатичного заряду, щоб вони мигали-мерехтіли.

4) замінити існуючі енергозберігаючі лампи на новіші, якісніші. Чимало виробників заявляють, що в нових партіях ламп внесено такі зміни в електронну схему, що миготіння унеможливлено. Наприклад, компанія Maxus заявляла про таке ще 2009 року. 
(але після заміни хоч не викидайте старі ламни у смітник - адже у них є пари ртуті!)

5) нічого не робити:). Миготіння виключеної лампи не несе ніякої загрози (ну, хіба що може просто дратувати). У нас одна мерехтлива лампа прослужила 1,5 року на кухні (по 5-6 годин роботи на день) і просто тихо погасла, а інша, в кімнаті, досі собі спокійно працює. До миготіння якось звиклось. А часом воно навіть може бути цікаве:)) – наприклад, за періодом між проблисками (буває від 1 до 15 секунд) можна собі будувати гіпотези щодо зміни атмосферної вологості, потенціалу статичної електрики, наближення грози чи щось подібне:)...

4 коментарі:

 1. Дякую автору, порадував! Особливо, останнім реченням))

  ВідповістиВидалити
 2. Ага, хорошая статья!) У самого много вопросов по поводу лампочек, электричества и электроэнергии... Сейчас так цены вверх поползли по коммунальным услугам, что остается только искать всяческие пути, чтоб экономить.. Я вот задумался об установке таких тепловых насосов https://www.teplovyenasosy.com.ua/, прочитал про это много информации и думаю установить себе такие же, чтоб хоть как-то экономить.

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. шось геть неприродньо цей коментар тут звучить, дуже погано прикрита реклама. Зразу бажання відправити в спам, але хай вже трохи побуде...

   Видалити