понеділок, 15 липня 2013 р.

Про літнє обрізання винограду

http://www.kilka-porad.com/2013/07/crop-of-grapes-in-vegetation.html
Цей допис буде не зовсім із власного досвіду, а скоріше просто «книжний». Але написати його мене змусила досить велика кількість саме літніх запитів типу «Коли обрізати виноград», які спрямовувались на сторінку нашого сайту, присвячену щорічному осінньо-весняному обрізанню винограду. До цього я, чесно кажучи, і не дуже вникав в те, що літом з виноградом теж щось ще треба робити. Бувало, що «симптоматично» обламував пагони, що задирались «куди не треба», або ж починали вражатись якоюсь хворобою, але цілеспрямовано нічого такого не робив...

Тепер же зацікавився цим питанням, і став далі штудіювати вже згадувану в тому дописі книгу «Виноградарство» (автори Дудник М.О., Коваль М.М., Козар І.М., Лянний О.Д., Хреновськов Е.І., скачував звідси). Цьому питанню там присвячений цілий 10й розділ – «Операції із зеленими частинами куща». І цих операцій, виявляється є до десятка – кільцювання пагонів, підв’язування, обламування, прищіплювання верхівок, чеканка, пасинкування, проріджування листків та ягід у гронах і т.д. Якісь із цих дій проводяться одинаково для різних сортів, а якісь – суто індивідуально. Тож для повноцінної консультації раджу таки перечитати професіоналів, а тут я спробую тільки коротесенько узагальнити. 
Отже:
1) обламування зелених пагонів. Проводиться досить рано, тоді коли вони досягають
10-15см, коли вже добре помітні суцвіття. Важливо провести цю процедуру швидко, допоки пагони не огрубіли і легко обламуються. Якщо зробити це пізніше, будуть погано заживати рани і значно впаде урожайність. Скільки саме обламувати – залежить від конкретного сорту і того, як виноград перезимував... Але для більшості сортів лишають один безплідний пагін на 3-4-5 плодоносних пагонів. Найперше обламують пагони на багаторічній деревині та явно ослаблені. 
 
2) підв’язування зелених пагонів – робиться для рівномірного розподілу «місця під Сонцем», щоб пагони не скупчувались, не закривали один одного, і відповідно накопичували максимум поживних речовин. Підв’язують часом і кілька разів за сезон, перший раз – ще перед цвітінням. Власне, як я розумію, тут можна самому легко визначити час і спосіб підв’язки, дивлячись на довжину і «переплетеність» пагонів. Кажуть, максимальна кількість пагонів на метр шпалери – до 16 шт, а оптимальний спосіб – вертикально похило під кутом  45 градусів.

3) «прищіпування» і чеканка – видалення верхньої частини пагона (у першому випадку – тільки верхівки («декапітація»), у другому – разом із ближньою частиною стебла). Це дає можливість зменшити витрати поживних речовин на ріст у довжину, та збільшити їх накопичення у плодах. Тоді урожай більшає, достигає швидше, і зростає цукристість плодів. Але якщо таке обрізання провести надто рано, результат може бути протилежним. Коли ж обрізати? – для кожного сорту й району по-різному. Але є й загальне правило – починати чеканку можна тоді, коли верхівки пагонів починають випрямлятись – це свідчить про сповільнення росту в довжину, що якраз і потрібно для цього процесу. 

4) кільцювання – видалення кільця кори у 3-10 міліметрів з нижньої частини плодоносного пагона. Це дає на певний час (до місяця, поки наросте нова кора) посилення надходження поживних речовин до грон. Вони стають більшими (часом вдвічі), цукристішими, і швидше достигають. В різних умовах кільцювання проводять у час від початку цвітіння до початку достигання. Але оскільки цей процес дуже «болючий», застосовують його раз на кілька років, і лише на частині пагонів, інакше кущ може значно швидше постаріти й загинути.

5) проріджування листків – проводиться за 10-15 днів до збирання врожаю. Видаляють старі листки (які вже не дають поживу, а лиш забирають) у нижній частині пагонів. Через це краще достигають і «засмагають» грона винограду, і менш вражаються грибковими хворобами внаслідок кращого провітрювання. На плантаціях це роблять часто хімічно, але в себе на ділянці можна й механічно – просто обриваючи.

Ось так коротко виглядають основні, переважно «хірургічні» процедури із зеленими пагонами й листками винограду, що проводяться в теплий період. Напевно, у домашніх умовах без багато чого можна й обійтись... Але якщо таки займатись професійно, то такі операції таки повинні окупитись.  

Немає коментарів:

Опублікувати коментар